Tvorba vzdělávacích her

V rámci projektu iTEC budeme pomocí moderních technologií tvořit vzdělávací hry pro výuku angličtiny. Dnes jsou již k dispozici freewarové programy a webové stránky umožňující zpracování velmi kvalitních her bez znalosti jakéhokoliv programování. K vytvoření dobré hry stačí dobré nápady, trpělivost a znalost angličtiny (programy a weby jsou zpravidla v angličtině). :-)

Tvorbou her zdokonalujete nejen technické dovednosti, ale i tvořivost, logické myšlení a samozřejmě angličtinu. :-)

 

Tvorba počítačových her

Jednou z možností je využití jedné z mnoha aplikací na tvorbu počítačových her.

Pro úplný začátek lze doporučit webové stránky Sploder.com. Zde je možné snadno vytvářet on-line hry přímo v internetovém prohlížeči. Vytvořenou hru můžete sdílet např. na blogu, webových stránkách či Facebooku.

Webové stránky Sploder.com

 

Z freewarových programů je vhodný např. Kodu Game Lab, pomocí kterého je tvorba 3D her opravdu velmi jednoduchá a zábavná. Program vytvořila společnost Microsoft, je zdarma a je určený především školákům.

Představení programu na stránkách tvorbaher.cz

Představení programu včetně videonávodu

Oficiální stránky programu Planetkodu.com

Odkaz na stažení programu

Mnoho návodů a ukázek her najdete také na YouTube po zadání Kodu Game Lab.

K dispozici je řada dalších programů jako Stencyl, GameMaker, Construct 2, Engine 001 či WinterMute Engine. Doporučuji webové stránky tvorbaher.cz, kde najdete popisy programů, odkazy ke stažení či návody.

 

Tvorba vzdělávacích her pomocí programů na tvorbu prezentací

Vzdělávací hry lze poměrně snadno vytvářet v programech určených ke zpracovávání prezentací. V těchto programech lze např. tvořit hry po vzoru televizních soutěží jako Kdo chce být milionářem?, Riskuj, AZ kvíz atd. Tyto typy her znáte z hodin angličtiny. K jejich vytvoření lze využít PowerPoint, OpenOffice Impress či on-line dostupný nástroj Prezi.com. Hry mohou být doplněny obrázky, animacemi, zvuky, hudbou či videem. Zajímavé může také být doplnění prezentace o mluvící postavičky vytvořené pomocí stránek jako Voki.com.

 

 

Tvorba vzdělávacích her pomocí QR kódů

S rozšířením chytrých telefonů a tabletů se čím dál častěji setkáváme s tzv. QR kódy - tedy se čtverečky s černými a bílými znaky. Do těchto kódů jsou zašifrovány různé informace jako webové adresy, vizitky či popisy různých míst. Po vyfocení takového kódu se nám pak tyto informace zobrazí na displeji. QR kódy by se postupně mohly začít čím dál více uplatňovat ve škole. Způsobů, jak je využívat, je celá řada. Příkladem může být hra, při které skupinky žáků hledají „poklad“, snaží se co nejrychleji dostat do cíle či najít co nejvíce kódů v daném čase. Hráči se orientují pomocí QR kódů umístěných na různých stanovištích. QR kódy mohou obsahovat testové otázky (každá odpověď pak udělí jiné instrukce), hádanky či instrukce v angličtině. QR kódy zatavené ve fólii mohou být rozmístěny např. ve škole, na školním hřišti, po celém Borohrádku či dokonce v širším okolí.

Stránka o QR kódech v češtině

Jednoduchý generátor QR kódu na Classtools.net