Proč se učit anglicky

„Proč se mám učit anglicky, když se Angličani taky neučej česky?“

„Můj děda anglicky taky neumí a nevadí mu to.“

„Mně stačí Google Překladač.“

Toto jsou příklady hlášek, se kterými jsem se ve škole setkal… :-)

Na světě existuje přes 6 000 jazyků, mezi které patří i čeština – krásný jazyk s bohatou slovní zásobou. Ze zeměpisu také víte, že na světě žije přibližně 7 000 000 000 lidí, česky však mluví pouze okolo 11 milionů z nich. Nejen z tohoto důvodu je pro nás znalost alespoň jednoho cizího jazyka velmi důležitá. Následující řádky ukazují, proč je dobré učit se právě angličtinu.

 

Angličtina je nejrozšířenější jazyk na světě

Budete-li umět anglicky, dorozumíte se téměř po celém světě. Údaje o počtu lidí, kteří mluví anglicky, se značně liší. Nejčastěji bývá uváděno, že angličtina je třetím největším jazykem podle počtu rodilých mluvčích hned po čínštině a španělštině. Angličtina je mateřským jazykem přibližně 400 000 000 lidí. Odhaduje se však, že další 1 500 000 000 lidí se učí anglicky nebo ji používá jako druhý či třetí jazyk.

 

Většina filmů, seriálů a písníček je v angličtině

Bude-li ovládat angličtinu, budete moci sledovat filmy a seriály v původním znění, nebudete závislí na čtení titulků, nebudete muset čekat na český dabing. Bude rozumět textům písníček, budete vědět, co si vlastně zpíváte. :-)

 

Angličtina je jazyk internetu

Internet využíváme k vyhledávání různých informací, na českých webech však často potřebné informace nenajdeme. Budete-li ovládat angličtinu, k dispozici vám budou miliony stránek s potřebnými informacemi. Pro ilustraci - na Wikipedii, nejznámější internetové encyklopedii, najdete přibližně dvě stě padesát tisíc článků v češtině a přes čtyři miliony článků v angličtině. Na různých webech si budete moci číst informace o různých zálibách, novinky o vašem oblíbeném fotbalovém týmu, oblíbené kapele atd.  

 

Angličtina je jazyk obchodu, diplomacie, techniky, vědy či sportu

Budete-li ovládat angličtinu, nebude pro vás problém vést jednání se zahraničními kolegy, číst knihy a časopisy v angličtině, pracovat s počítačovými programy bez českého prostředí či orientovat se na zahraničních sportovních akcích.

 

Získání dobrého zaměstnání

Získat dobré zaměstnání není dnes jednoduché, vždyť nezaměstnanost v České republice se pohybuje jen lehce pod 10%. Ten, kdo ovládá angličtinu, velmi výrazně zvyšuje šance na získání dobrého zaměstnání. Mnoho Čechů také využívá možnost studovat a pracovat v zahraničí. Se znalostí angličtiny je vše mnohem snadnější.

 

Cestování

Angličtinu oceníte při cestách do zahraničí, neboť anglicky se domluvíte téměř po celém světě. Popovídat si s místními obyvateli, zeptat se na cestu, objednat si jídlo, zajistit ubytování apod. pro vás nebude problém.

 

Dobrý pocit z učení

Ač se nám to někdy nezdá, osvojit si angličtinu je v porovnání s mnoha jinými jazyky jednoduché. Budete-li se věnovat angličtině, dostaví se nejen výsledky, ale i dobrý pocit z dobře vykonané práce. :-)